Ako dosiahnuť kvalitný polyfúzny zvar

Ako dosiahnuť kvalitný polyfúzny zvarPolyfúzne zváranie nachádza uplatnenie tak v priemyselnom odvetví ako aj v domácnosti Plastové rúry sú spájené bez prídavného materiálu, ohrev spájaných plôch nastáva priamym kontaktom s nahrievacím telesom – polyfúznou zváračkou.

Plastové rozvody používané v domácnostiach sú zväčša z PVC, PE, PP alebo PB (termoplasty). Tieto môžu byť zvárané pomocou rôznych špeciálnych zváračiek. Najjednoduchšie a cenovo najdostupnejšie sú polyfúzne (nátrubkové) zváračky. Postup zvárania je veľmi jednoduchý – konce rúr sa opracujú špeciálnym nástrojom na skosenie hrán (úkosovačkou) a následne sa zbavia všetkých nečistôt a mastnoty pomocou odmašťovacieho prostriedku na plasty. Polyfúzna zváračka je opatrená nahrievacími nátrubkami pre príslušný priemer rúr, ktoré majú teflonovú povrchovú vrstvu na zamedzenie lepenia rúr. Po dosiahnutí teploty zvárania sa na nátrubky z jednej strany nasunie rúra a z druhej tvarovka, ktoré sa nahrievajú počas stanoveného času. Po uplynutí tejto doby sa rúra a tvarovka odstránia zo zváračky a okamžite sa nasunú na seba. Tým sa vytvorí bezchybný, tesný spoj.

Pre kvalitu zvarového spoja dôležité, aby bola dodržaná predpísaná teplota a čas ohrevu. Z tohto hľadiska je dôležitá spávna voľba zváracieho prístroja – ktorý zaručuje presné nahriatie na stanovenú teplotu, optimálne s elektronickou reguláciou teploty, ktorá je zároveň zobrazovaná na displeji. Ďalším faktorom pre dosiahnutie bezchybného spoja je kvalitné náradie na delenie rúr – nožnice, špeciálny odmasťovací prostriedok na plasty a značkovacie pero.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>